Hoppa till sidans innehåll

VHF framgångar - Arkiv 2009


KLUBBMÄSTARE 2009
• Hoppning-häst: Petra Missler - Camara
• Hoppning-ponny: Frida Nilsson- Brownie
• Dressyr-häst: Johan Wessner- Clinton
• Dressyr-ponny: Emma Svensson - Björne
• Kombinerat-häst: Petra Missler - Camara
• Kombinerat-ponny: Sofia Hansson - Djessie

v48
• Michaela Bergman-Libelle, Vechta Tyskland 24/11. 1.20 & 1.30, 0 fel, 8a & 10a
v45
• Emma Jönsson-Bounty Hunter, Trelleborg 7/11, 1m, 3:a
• Anna Olsson-Lagos, Trelleborgs RF 11/7, 1.10, 8a
• Josephine Hylén-Wilton, Trelleborg 7/11, Clear Round 80 cm, 1
• Emma Svensson-Björne, Skabersjö 8/11 Ponnyallsv div2 omg2 LC2 dressyr,
   70,714% indv. placering 1a
• Johanna Svensson-Kajsa, Skabersjö 8/11 Ponnyallsv div2 omg2 LC2 dressyr,
   65,714% indv placering 7a
• VHFs ponnydressyrlaget, Skabersjö 8/11 allsv div2 omg2, 3a
v44   
• Maja Lundgren-Diggiloo, Skabersjö 31/10 Lätt C, 7:a
• Emma Jönsson-Bounty Hunter, Petra Missler-Camara, Jacquelie Swärd-Tiliano och
  Clara Gustafsson-Simonrava, VHF Allsv div2 1/11, 1:a
• Karin Alderin-Vesuvius, Örestad 1/11, 1.20 m 16:e
• Maria Alderin-Orlando, Örestad 1/11, 1.20 m, 18:e
• Michaela Bergman-Libelle, Vechta Tyskland 4/11, 1.20 0 fel placerad
v42   
• Sara Hederström-Honeycrest, Kullabyggdens 17/10, reg LA, 2:a
• Clara Kalén-Bowmore, Stävie 18/10, L:D, Clear round
• Emma Svensson-Björne, Fredshög 17/10, LC:2, 2:a 69,28%
• Ponnylaget (Emma Svensson, Johanna Svensson, Evelina Andersson,
  Maja Lundgren, Erica L Siltberg), Fredshög dressyr 17/10, 3:a
v41   
• Ida Svensson-Comtessen, Lillhagen 11/10, 1.25 2a
• Ida Svensson-Quincy, Lillhagen 11/10, 1.25 3a
v40   
• Johan Wessner-Clinton, Sydslättens 30/9, LB:2 Knock Out dressyr, 2a
• Sara Hederström-Honeycrest, Sydslätten Reg 4/10. LB 2a & LB+5 7a
• VHFs hopp-ponnylag Sydslätten 4/10, Allsv div II omg 2, 2a.
v39   
• Emelie Berggren-Time for Salsa, VHF reg 26/9, 1.20 3a
• Charlotte Wrede-Ukarla, VHF reg 26/9, 1.20 8a
• Linnea Gustafsson-JHs Q, VHF reg 26/9, 1.25 2a, 1.20 7a
• Emma Gynning-Grannagh Silver hero, VHF reg 26-27/9, 1.20 1a & 6a, 1.10 1a
• Veronica Hallberg Fischer-Cornel, VHF reg 27/9, 1.20 3a
• Jessica Westin-Labello, VHF reg 27/9, 1.20 5a
• Johan Wessner-Clinton, VHF reg 27/9, 1.10 1a
• Linnea Ohm-Lizzy, Flyinge Nat 27/9, LA 4a
• Fredrika Magnusson-Rabenhofs Kasablanka, Halmstad frk 27/9, 1.45 6a
• Sara Hederström-Honeycrest, Flyinge reg 26/9, LB 1a
• Anna Olsson-Laturnus Star, Apis, Lady Libero, Jaszkowo Centrum Hipiki 25/6,
   1m 2a, 6a, 12a
• Anna Olsson-Laturnus Star, Lady Libero, Flaga, Jaszkowo Centrum Hipiki 26/9,
   1m 3a, 11a, 7a
• Anna Olsson-Laturnus Star, Nasturcija, Jaszkowo Centrum Hipiki 26/9, 1.10 7a 10a
• Michelle Wallentin-Britze, Flyinge RF 27/9, MsvB 1a & MsvA 1a
v38   
• VHFs ponnylag div 2, Fredshög 20/9, 3:a
• Linnéa Gustafsson-Jhs Q, Sydslätten 20/9, 1.20 6a
v37   
• Johan Wessner-Clinton, VHF lok 13/9 LA3-2003, 1:a
v36   
• VHFs ponnydressyrlag med Erica Lundqvist Siltberg på Angela, Johanna Svensson
  på Kajsa, Linnea Friman på Honey Boy, Emma Svensson på Björne.
  Lagledare Alexandra Sonngård, Knockout-seger i LC mot Rydebäsk 6/9
• Fredrika Magnusson-Rabenhofs Kasablanka, Trelleborgs rf 6/9, 1.30 m, 4:e
• Cornelia Sandberg-Rhea, Palmsprånget, Trelleborgs RF 5/9, 1.10 m, 1:a
v35   
• Jackie Georgsson-Ballyhar King, Dagstorp 30/8, Svenskt PonnyDerby, 1:a
• Fredrika Magnusson-Rabenhofs Kasablanka, Malmö City Horseshow 29/8,
  Bosjökloster hoppderby, 1.35 m, 3:e
• Fredrika Magnusson-Crassia CR, Malmö City Horseshow 29/8, Bosjökloster
   hoppderby, 1.35 m, 4:e
• Fredrika Magnusson-Tommy Girl, Eslövs ridklubb 30/8, 1.20 avd B, 0 fel
v34   
• Michaela Bergman-Royal Saphire, Färs Härads 22/8, 0.90 Avd.B 0 fel
• Veronica Hallberg Fischer-Cornell, Flyinge Nat 21/8, 1.20 11:a
• Veronica Hallberg Fischer-Julius, Flyinge Nat 22/8, 1.35 8:a
• Linnéa Gustafsson-JHs Q, Tågarpsortens 23/8, 1m 1a & 1.10m 2a
• Linnéa Gustafsson-JHs Q, Bixi cup 2009, LC:2 + 1m 3a & LB:2 + 1.10m 3a
• Emma Iversen-Baccara, Tågarpsortens 22/8, Lb:2 3a 66% & La:4 5a 65,61%
• Emma Iversen-Baccara, Tågarpsortens 23/8, Bixi cup Lb:2 + 110, 3:a
v33   
• Rebecca Hallberg Fischer-Dakar, Lunds Civila 13/8, 1m unghäst felfri
• Linnea Ohm-Lizzy, Trolleholm 16/8, nat MSV B, 5:a
• Michaela Bergman-Libelle, Ringsjöortens 16/8, reg 1.20, 0 fel - 19:de
• Michaela Bergman-Libelle, Ringsjöortens 16/8, reg 1.30 dubbelnolla, 9:de
• Susanne Johansson-Landrover R, Ringsjöortens 15/8, 90cm CR, 1:a 0+0 Debut
• Susanne Johansson-Landrover R, Ringsjöortens 15/8, 1m, 23 av 54
v32   
• Anna Olsson-Laturnus Star, Idomar sportstajnia Polen 8/8, 1.00 4a & 1.00 avd B felfri
• Frida Mårtensson-The Minestral, SM Elit ponnyhoppn Vetlanda 5-9/8, 6a &
  Consolation Cup 3a
• Michelle Wallentin-Britze, Vetlandaortens RF Ponny-SM 9/8, 11:e plac
• Linnea Ohm-Lizzy, Frosta RF reg LA 9/8, 2:a
v31   
• Rebecca Hallberg Fischer-Rio Granade, Hammarö 29/7-2/8, 1.20 7:a
v28   
• Linnea Ohm-Lizzy, 6/7 Hästhagens RF, reg LA bed A:O, 5:a
v26   
• VHFs dressyrponnylag, Sydslätten knockout 23/6, lagseger & indiv. plac 1-3
• Emma Jönsson-Bounty Hunter, Eslöv 27/6, 1m, 2:a
v25   
• VHFs dressyrponnylag, Sydslätten knockout 23/6, lagseger & indiv. plac 1-3
v24   
• Emma Jönsson-Bounty Hunter, Gärds, 110 m, 1:a
• Frida Mårtensson-The Minestral, Hässleholm reg, 2:a i MsvB & 5:a i LA
v23   
• Emma Svensson-Björne, Bokskogens Ridklubb LC:2, 1:a 65,7%
• Johanna Svensson-Kajsa , Bokskogens Ridklubb LC:2, 2:a 64,6%
• Frida Mårtensson-Desdemona, Strömsholm nat, kvalet till Grand Prix-
   hoppningen i MsvB+5 3:a & finalen i MsvA 4:a
• Jackie Georgsson, Frida Mårtensson, Martina Wallentin och Michelle
   Wallentin-Owen Roe, Desdemona, Jane och Britze, Strömsholm nat,
   SM-silver i laghoppning
v22   
• Cornelia Georgsson-Gelpenhof Daniel, Åstorportens RF reg LA , 4:a
• Linnea Ohm-Lizzy, Åstorpsortens RF, reg LA 5a & nat LA 6a
• Maria Bruun-Andersen-Zattara, kvalat in till Falsterbo Scandinavian Open 09 &
   Breeders Torphy 09
v21   
• Sara Hederström-Honeycrest, Malmö Ridklubbars Central Org. Reg LB kval
  Svelandcup, 9:a
• Linnea Ohm-Lizzy, MRCO reg LA, 6:a
• Emma Jönsson-Bounty Hunter, Kullabygden, 1m, 1:a
• Frida Mårtensson-Daggkåpa, Perstorp regional, 1:a i Lätt A
• Petra Missler-Camara, Lomma, 1 m 3:a & 90 cm 0 fel
• Cornelia Georgsson-Persian Love, MRCO - RIBBAN!! Regional LA, 2:a
v20   
• Frida Mårtensson, Jackie Georgsson, Martina Wallentin och Michelle Wallentin-The Minestral, Owen Roe, Jane och Britze, Nationell tävling hos Snappharanas ryttarförening, 3:a i tredje omgången av Elit allsvenskan och en total 2:a placering efter tre omgångar, vilket innebär att laget får representera Vellinge i Strömsholm i SM finalen om tre veckor.
v19
• Emma Jönsson-Bounty Hunter, SSRF, 1m, 1a
• Evelina Andersson-Louise, VHF dressyr KM lätt C2, 3a
• Anna Olsson-Donna Robinia, SSRF 1.10, 8a
• Johan Wessner-Clinton, VHF dressyr KM LA:3, 1a
• Emelie Andersson-Madonna, VHF dressyr KM LB.2, 1a
• Cornelia Georgsson-Persian Love, Skogslotten RF, Majpokalen 2009, reg LB, 1a
• Cornelia Gorgsson-Trestenas Celleri, Skogslottens RF, Majpokalen 2009, reg LB, delad 4a
• Jackie Georgsson-Owen Roe, Skogslotten RF, Majpokalen 2009, reg MSVB, 1a
• Jackie Georgsson-Owen Roe, Skogslottens RF, Majpokalen 2009, nat MSVB, 1a
• Jackie Georgsson-Owen Roe, Majpokalen 2009, Meetingprisvinnare
• Jackie Georgsson-Ballyhar King, Skogslotten RF, Majpokalen 2009, nat MSVB -
   Ridsport Ponny Cup, 12a
• Martina Wallentin-Jane, Skogslottens RF, LA 12a & MsvB 7a
• Michelle Wallentin-Britze, Skogslottens RF, MsvB 1a
v18   
• Linnea Ohm-Lizzy, Trelleborg RF, Msv B, 2a
• Emelie Andersson-Madonna, Ystad ridklubb. Lb:2, 4a
• Frida Mårtensson-The Minestral, Osby nat, MsvB 1a & 3a och
  Globenkvalvinnare & MsvA 3a
• Frida Mårtensson-Desdemona, Osby nat, MsvB 2a
• Frida Mårtensson, Trelleborg reg, Daggkåpa LA 3a, The Minestral LA+5 3a, 
  Desdemona LA+5 5a
v17   
• Anna Olsson - Donna Robinia, Torns 1.10, 7a & 6a
• Linnea Gustafsson - JHs Q, Torns reg 1.20, 4a
• R Hallberg Fischer-Rio Grande, Spring Tour Dalby nat, 1.10 1a & 1.20 11a
v16   
• Linnéa Gustafsson - JHs Q, VHF (6/4) lok hoppn 1.10, 1:a
• Sara Hederström - Countable, Malmö Civila (12/4) Reg. LB, 1a
• Sara Hederström - Honeycrest, Malmö Civila (12/4) Reg. LB , 5a
• Sara Hederström - Countable, Malmö Civila (12/4) Reg LB+5cm, 1a
• Rebecca Hallberg Fischer - Rio Grande, Skabersjö (12/4) reg 110, 1a
• Clara Kalén - Bowmore, Sabersjö rf L:D, 0:a
• Rebecca Hallberg Fischer - Rios Grande, uttagen till "Talang Skåne"
• Emma Jönsson - Bounty Hunter, SSRF, 1m, 2:a
v13   
• Linnea Ohm-Lizzy, Sydslätten reg. LA bed A:0 , delad 1:a
• Johan Wessner-Clinton, Kullabygdens Rf, LB1 6:a & LA1 4:a
• Allsvenskan div 1 ponnylag, Sydslätten, 1:a. Laget: Cornelia Georgsson-Persian Love,
  Rebecca HallbergFischer-Pretoria Romulus, Martina Wallentin-Drumlin Lad,
  Petronella Runsteen-Sprighty Abloom
v12   
• Karin Alderin - Antartic, Flyinge 1.10 unghäst, felfri
v11   
• Sara Hederström-Honeycrest, Torns RF Reg LB A0/A0 två faser, 6:a
• Emma Jönsson-Bounty Hunter, Trelleborg, 1m, 3:e 
v10   
• Linnea Ohm-Lizzy, Vhf LB förklass allsvenskan, delad 1:a
• Frida Mårtensson, Jackie Georgsson, Cornelia Georgsson och Martina
Wallentin-Desdemona, Owen Roe, Gelpenhof Daniel och Jane, Vellinge, Elit allsvenskan, 2:a
v9   
• Cornelia Georgsson - Gelpenhof Daniel, Lillhagen nat MsvB, 1:a
• Cornelia Georgsson - Persian Love, Lillhagen reg LB, Sveland Cup, 4:a
• Frida Mårtensson - Desdemona, Lillhagen, Reg L:a 1:a och Nat MsvB 3:a
• Frida Mårtensson - The Minestral, Lillhagen, Reg L:a 3:a och Nat MsvA 3:a
• Frida Mårtensson - Daggkåpa, Lillhagen, Vinnare i kval till Sveland Cup L:B
• Elise Leibig - Lyngvejens Jack, Lillhagen LA , 3:a
v7   
• My Kellner, Cartoon, Flyinge rf, LA, avd B, felfri
• Sara Hederström - Honeycrest, Åsby PK. LA, A0+A0 i två faser, 11:a
v6   
• Cornelia Georgsson - Persian Love, Flyinge RF Reg LA, 5a
• Emma Jönsson - Bounty Hunter, Trelleborg, 90 cm, Felfri
• Emma Jönsson - Bounty Hunter, Trelleborg, 1m, 9:a
v5   
• Cornelia Georgsson - Gelpenhof Daniel, Varberg reg, LA 5:a, MSV B 2:a
• Jackie Geoergsson - Owen Roe, Varberg reg, LA 4:a, MSV B 1:a

Uppdaterad: 12 SEP 2013 12:39

MELLANRUMSTEXT VIT

Loga kopiera

Ridskolan på VHF

 Ett stort tack till alla våra sponsorer, som du hittar här! 

 Vellinge_logga_oppettider

 

 VHF_fb-knapp 

Tama hästar har vilda instinkter
och att lära mer om hur hästar funkar
är ett säkert tips.

Det är också huvudbudskapet

i en ny folder som vänder sig till
alla som är nya på ridskolan.

Det kan vara elever, men också föräldrar, som behöver en första guide in i hästvärlden.

Läs mer genom att

klicka på bilden!

 

 

Har du frågor eller funderingar?
Kontakta oss på This is a mailto link


Synpunkter eller frågor
om vår hemsida?
Hör av dig till Webbmaster

 

 

Postadress:
Vellinge HSF - Ridsport
Olsgårdsgatan
23538 Vellinge

Kontakt:
Tel: 040-42 42 32
E-post: This is a mailto link

Se all info