Hoppa till sidans innehåll

VHF framgångar - Arkiv 2010


KLUBBMÄSTARE 2010
Dressyr ponny: Emma Svensson på Björne
Dressyr häst: Marit Münter på Bardolino
Hoppning ponny: Amanda Gustafsson på Red Bull
Hoppning häst: Linnéa Gustafsson på Gringo
Kombinerat ponny: Maja Lundgren på Diggiloo
Kombinerat häst: Petra Missler på Camara
Körning: Ingela Andersson med Pascal
Champion: Maria Gretzer, Hip Hop 1045

December
• Andrea Tynell-Madonna, Malmö rk 21/11, 1:a
• My Persson-Red Bull, Lillhagen 27/11, 80cm 3:a
• Josephine Wahlgren-The winner takes it all, Sydslätten 4/12, LA 3a & MsvB 2a    

November
• Michaela Årestad-JH Frasse, Flyinge RF 13/11- Rosengårdshoppet 2010, 1a
• Andrea Tynell-Madonna, Flyinge RF 13/11- Rosengårdshoppet 2010, 1a
• Josephine Wahlgren-The winner takes it all, Flyinge rf 14/11, LA+5, 1:a
• Emma Gynning-Emory TH, Helsingborgs FRK 14/11, 1.35, 19:de
• Veronica Hallberg Fischer-Julius, NAT Sydslätten 21/11, 130, 4:a
• Rebecca Hallberg Fischer-Jump Daudaie, NAT Sydslätten 21/11, 120, 3:a
• Mathilda Hermodsson-Lucas, Malmö ridklubb 21/11 LC, Vinst!
• Josephine Wahlgren-The winner takes it all, Trollhättans FRK 19/11, Nat LA, 3a
• Josephine Wahlgren-The winner takes it all, Trollhättans FRK 20/11, Nat LA, 1a
• Emelie Widerström-Red Chilli, Viarps KoRk 21/11, Reg MSV C:2, 3:a
• Felicia Eden-Fabiola, Malmö ridklubb 21/11, Lätt C, 1a
• Mathilda Hermodsson-Lucas, Lillhagen 27/11 LC, 3:a
• Emmie Norin-Lillebror Laban, Lillhagen 27/11, LC 2:a
• Maja Lundgren-Diggiloo, Lillhagen 28/11, LA 5:a
• Josephine Wahlgren-Air Jordan, Lillhagen 28/11, LB 5:a
• Andrea Tynell-Madonna, Malmö rk 21/11, 1:a
• My Persson-Red Bull, Lillhagen 27/11, 80cm 3a

Oktober
• Emelie Widerström-Red Chilli, Lillhagen 2/10, 1.00 m, 6:a
• Ida Svensson-Miss Quality, Lillhagen 2/10, 120 cm unghäst, felfri
• Ida Svensson-Cabriolet, Skabersjö 9/10, 130 cm, 6a
• Rebecca Hallberg Fischer-Jump Daudie, Skabersjö 9/10, 130 cm 4a
• Rebecca Hallberg Fischer-Jump Daudaie, Laholm 24/10, nat 130, 5:a
• VHFs ponnylag, Allsv div2 Vellinge 24/10, 2:a
• Ida Svensson-Comtessen, Karlshamn 29/10, 120 cm 2a
• Ida Svensson-Cabriolet, Karlshamn 29/10, 130 cm 7a
• Josephine Wahlgren-The winner takes it all, Skabersjö 30/10, reg MsvB, 2:a
• Ida Svensson-Miss Quality, Flyinge 1.20 4/11, unghäst felfri
• Ida Svensson-Cabriolet, Flyinge 4/9, 130 4a
• Sofia Wugk-Selmodiella, Flyinge 4/10, 9:a 

September
• Ida Svensson-Cabriolet, Trelleborg 4/9, 110 cm, 3a
• Rebecca Hallberg Fischer-Jump Daudaie, Trelleborg 4/9, 120 1a
• Rebecca Hallberg Fischer-Dakar, Trelleborg 4/9, 120 2a
• Rebecca Hallberg Fischer-Antonia, Trelleborg 4/9, 110 9a
• Rebecca Hallberg Fischer-Antonia, Nat Trelleborg 5/9, 120, 1:a
• Rebecca Hallberg Fischer-Jump Daudaie, Nat Trelleborg Derby 5/9, 130, 1:a
• Rebecca Hallberg Fischer, Nat Trelleborg Palmsprånget meating 5/9, 1:a
• Ida Svensson-Cabriolet, Första kval baltic cup 9/9, 120 cm, 1a
• Linnea Ohm-Bejona A, Södra Sallerup 11/9, 1m avd B, felfri
• Emelie Widerström-Red Chilli, VHF 12/9, Reg Lätt A:3, 3:a
• Emelie Widerström-Red Chilli, VHF 12/9, Reg Lätt A:4, 5:a
• Michaela Bergman-Libelle, Bösel,Ger 18/9,springprfg Klasse L*,1.20, 1:a
• Michaela Bergman-Libelle, Bösel,Ger 18/9,springprfg Klasse M, 1.20, 3:a
• Ida Svensson-Miss Quality, VHF 17/9, 120cm felfri unghäst
• Michaela Bergman-Leitmann, Bösel,Ger 17/9,Stilspringprfg,Kl L ungh,1.20, 6:a
• Linnea Ohm -Lizzy, Ljungby RK 17/9, nat LA, 7:a
• Linnea Ohm -Lizzy , Ljungby RK 17/9, nat MSV B, 3:a
• Linnea Ohm -Lizzy , Ljungby RK 18/9, nat MSV B, 3:a
• VHFs ponnylag, Fredshög 19/9, Allsv div 2, 3:a Bild
• Emma Gynning-Crannagh Silver Hero, Vellinge 18/9, 1.20, 1
• Emma Gynning-Emory TH, VHF 17/9, 1.20, 2:a
• Josephine Wahlgren-The winner takes it all, Ljungby RK 17/9, nat LA, 9:a
• Josephine Wahlgren-The winner takes it all, Ljungby RK 18/9 nat LA, 5:a
• Victoria Ahlqvist-Brilon, VHF 19/9, 1.10 cm, 1:a
• Rebecca Hallberg Fischer-Jump Daudie, Nat 120 Sydslätten 26/9, 1 plats
• Veronica Hallberg Fischer-Julius, Nat 120 Sydslätten 26/9, 7 plats  

Augusti
• Emelie Widerström-Red Chilli, Laholmsortens Rf 6/8, Reg Msv C:2, 7:a
• Ida Svensson-Miss Quality, Skyrup Horse Show 20/8, unghäst, felfri
• Emelie Widerström-Red Chilli, Kågeröds RF 21/8, Reg Lätt A:3 1:a
• Emelie Widerström-Red Chilli, Kågeröds RF 21/8, Reg Lätt A:4, 5:a
• Ida Svensson-Miss Quality, Skyrup Horse Show 22/8, 125cm felfri unghäst
• Victoria Ahlqvist-Brilon, Stävie 21/8, lokal 1.10 avd A, 6
• Emma Gynning-Crannagh Silver Hero, Ringsjöorten 22/8, 1.20, 3
• Linnea Ohm-Bejona A, Eslöv RK 28/8, 1m avd B, Felfri
• Emelie Widerström-Red Chilli, Flyinge Rf 29/8, Mvs C:2, 4:a
• Sofia Jönsson-Pandora VIII, Bokskogen Rf 28/8, Lätt C:2, 2:a
• Dressyrlaget (Johan Wessner-Clinton, Emelie Widerström-Red Chili,
  Susanne Oberlis-Della Luna, Ulrika Andersson-Wonderboy,
  Lagledare Monica Bengtsson), Kågeröd 22/8, DM 1:a
• Ulrika Andersson-Wonderboy, Ystad RF 29/8, Msv B:4, 1:a   

Juli
• Maja Lundgren-Diggiloo, Tingsryd 4/7, Börjes Cup B-Final, 5:a
• Linnea ohm-Lizzy, Halmstad nat LA 3/7, 3:a B-final Halmstad derbyt
• Michaela Bergman-Libelle, Distriktsmästerskap17-18/7, Oldenburg, 1.20, 1:a
• Rebecca Hallberg Fischer-Jump Daudie, Lunds civila 30/7, 120, 2:a
• Rebecca Hallberg Fischer-Jump Dauide, Lunds civila 30/7, 130, 7:a
• Rebecca Hallberg Fischer-Jump Dauide, Lunds civila 31/7, 125, 7:a
• Sofia Wugk-Selmodiella, Lunds civila 30/7, 120, 9:a
• Sofia Jönsson-Pandora VIII, Tomelilla 31/7, 90 cm avd B, 0 fel

Juni
• Emelie Widerström-Red Chilli, Åsbo Rf 2/6, Reg Lätt A:6, 2a
• Ida Svensson-Miss Quality, Dagstorp 3/6, 120 felfri, kvalad till FALSTERBO
• Emma Gynning-Emory TH, Munka Ljungby 4/6, 130 4a
• Emma Svensson-Björne, Skurupbygden 5/6, lok ponnydressyr LA1, 3a 65%
• Ida Svensson-Labello, VHF Vellinge Cup 6/6, 120 cm felfri
• Linnea Ohm-Lizzy, Stävie Rf 6/6, Reg LA, 1a
• Rebecca Hallberg Fischer-Jump Daudaie, Reg Vellinge 5/6 kval Lilla Cupen, 3:e
• Rebecca Hallberg Fischer-Dakar, Reg Vellinge 5/6 kval Lilla Cupen, 7:a
• Rebecca Hallberg Fischer-Jump Daudaie, Reg VHF 6/6 Finalen L:a Cupen, 1:a
• Emma Gynning-Crannagh Silver Hero, Örestad 13/6, 1.15 1a
• Ingela Andersson-Pascal, Blekinge körsällskap 13/6, LA i körning:
  1a dressyr + 1a precision = 1a totalt Bild
• Linnea Ohm-Bejona A, Örestads RS 13/6, 90 cm avd B, felfri
• Alexandra Sonngård-Vestergaard´s Matilde, Malmö rk 13/6, LB2, delad 1a
• Emma Svensson-Björne, Malmö rk 13/6, lok ponnydressyr LB1, 2a
• Ida Svensson-Miss Quality, Skabesjö 19/6, 1.20 felfri
• Ida Svensson-Quincy, Dagstorp 20/6, 1.25 felfri
• Linnea Ohm-Bejona A, Skabersjö 20/6, 100 cm avd B, Felfri
• Rebecca Hallberg Fischer-Dakar, Skabersjö 19/6, 110 Regional, 2:a
• Rebecca Hallberg Fischer-Jump Daudaie, Skabersjö 19/6 Derbyt 125 Reg, 1:a
• Ponny-SM 17-20/6 Årsta Runsten, vi har fått foton på Frida o Martina Bild
• Sofia Jönsson-Pandora VIII, Eslöv 20/6, 90 cm avd B, 0 fel
• Rebecca Hallberg Fischer-Dakar 25/6, CSI YR J- Zduchvice 120, 1:a
• Veronica Hallberg Fischer-Cornel 26/6, CSI YR J- Zduchvice 135, 1:a
• Veronica Hallberg Fischer-Julius 26/6, CSI YR J- Zduchvice 135, 5:a
• Veronica Hallberg Fischer-Cornel 27/6, CSI YR J- Zduchvice GP 140, 3:a

Maj
• Sofia Wugk-Selmodiella, Henriksdal nat spring tour 1/5, 125 5a
• Cindy Linde-Black Sandy Bell, Trelleborgs rf 1/5, Lätt D, 0 fel
• Michaela Bergman-Libelle, Höven Tyskland 1/5, klass M* 1.30, 8a
• Emma Gynning-Emory TH, Skromberga 1/5, 120 2a & 130 5a
• Emma Gynning-Crannagh Silver Hero, Skromberga 1/5, 110 1a
• Linnea Ohm-Lizzy, Trelleborg rf 2/5, reg MSV B, 3:a + globengehäng
• Linnea Friman-Honey Boy, Staffanstorp 2/5, LB1 3:a 66,55%
• Ida Svensson-Miss Quality, Flyinge 4/5, 120 cm, 7a
• Fredrika Magnusson-Crassia CR, Fredensborg DK 8-9/5, int 135 10e & 2a
• Michaela Bergman-Quinaro, Warsteiner cup 9/5, Höven D, 1.20, 1:a
• Michaela Bergman-Libelle, Warsteiner cup 9/5, Höven, D, 1.20, 5:a
• Michaela Bergman-Quinaro, Höven Tyskaland 9/5, Klass L* 1.20, 3:a
• Emelie Widerström-Red Chilli, Eslöv Rk, 9/5, lokal, LA:3 4a & LA:4 1a
• Andrea Tynell-Madonna, Skabersjö LC 9/5, 1:a
• Emmie Norin-Alice, Skabersjö LC 9/5, 3:a
• Linnea Ohm-Bejona A, Ribersborg 15/5, 100cm avd. B, Felfri
• Emelie Widerström-Red Chilli, Ringsjön 16/5, regional Lätt A:6, 4:a
• Michaela Bergman-Libelle och Quinaro, 15/5 Rulle, Ger. Stilspringprufung,
   Kl L, 1.20, 8:a och 10:a
• Michaela Bergman-Quinaro och Libelle, 15/5 Rulle, Ger. Springprufung,
   Kl L, 1.20, 2:a och 8:a
• Ida Svensson-Miss Quality, Lund 20/5, 1.20 felfri
• Michaela Bergman-Libelle, Ganderkesee Ger 21/5, Springprfg, L*, 1.25, 1a
• Michaela Bergman-Libelle, Ganderkesee, Ger 23/5, Springprfg, M* 1.35, 6a
• Linnea Ohm-Lizzy, Frosta 23/5, nat Msv B, 2a
• Ida Svensson-Labello, Trelleborg 29/5, 1.10, 1a
• Ida Svensson-Sha-boom, Trelleborg 30/5 1.10 cm, 4a
• Ida Svensson-Comtessen, Trelleborg 30/5 1.25 cm, 5a
• Maja Lundgren-Diggiloo, Trikem Cup B-final C-ponny Skabersjö 30/5, 1a
• Rebecca Hallberg Fischer-AccoSandro, Nat Trolleholm 30/5, 125 cm 5a
• Veronica Hallberg Fischer-Julius, Nat Trolleholm 30/5, 125 cm 7a   

April
• Linnea Ohm-Lizzy, Skabersjö 4/4, reg LA, 3:a
• Ida Svensson-Quincy, Lillhagen 4/4, 1.20, 5a
• Fredrika Magnusson-Crassia CR, Lillhagen 4/4 1,30 m, 2:a
• Div 1-laget, Lillhagen 4/4, 4:a
• Emma Svensson-Björne, Malmö Rk 11/4, lok ponnydressyr LB1 2a 67,24%
• Emma Svensson-Björne, S:a Sallerup 17/4, lok ponnydressyr LB1 2a 69%
• Ida Svensson-Miss Quality, Eslöv 17/4, 110 och 120 unghäst, felfri
• Ida Svensson-Zaragosa, Eslöv 17/4, 110 unghäst, felfri
• Rebecca H-berg Fischer-Dakar, Skabersjö 18/4, reg 115 1a + stilpris b:a ekip.
• Veronica Hallberg Fischer-Julius, Skabersjö 18/4, reg 120 17e
• Fanny H Häwerdahl-Donatello, S:a Sallerup 18/4, LB:3 6a & LA:3 1a
• Emma Gynning-Emory TH, Skabersjö 18/4, 120 9a & 130 10a
• Emelie Widerström-Red Chilli, Södra Sallerup18/4, Lokal Lätt A3, 1a
• Ida Svensson-Miss Quality, Henriksdal 22/4, 1.20 unghähäst, nolla
• Ingela Andersson-Pascal, Åsbo 24/4, lok precis.+dressyr i körn., LB 1a
• VHF hästhopplag, Fjälkestad allsvenska div 1, regionseger - kvalat till Elit
• Sofia Wugk-Selmodiella, Henriksdal nat spring tour 30/4, 125 16e

Mars
• Ida svensson-Miss Quality, Flyinge 6/3, 1.10 unghäst felfri
• Jessica Stenefeldt-Fröken Fanny, Lillhagen 7/4, LB förklass, clear round
• Jessica Stenefeldt-Fröken Fanny, Lillhagen 7/4, LB lagklass, clear round
• Ida Svensson-Comtessen, Flyinge 7/3, 1.30 5a
• Fredrika Magnusson-Cristino, Flyinge 6/3, avd B 0.90m 1.00m, 0 fel
• Fredrika Magnusson-Uppsala, Flyinge 7/3, avd B 1.10 m, 0 fel
• Fredrika Magnusson-Caprice, Flyinge 7/3, 1.25 m , 17e
• Sofia Wugk-Selmodiella, Trelleborg 14/3, 1.25 m, 3a
• Emma Gynning-Emory TH, Trelleborg 14/3, 1.10 1a & 1.15 7a
• Emma Gynning-Crannagh Silver Hero, Trelleborg 14/3, 1.10 2a
• Emma Jönsson-Bounty Hunter, Torns 13/3, 1m, 1a
• Ida Svensson-Miss Quality, Helsingborg 14/3, 1.20 m 5-årsfinalen, 1a
• Maja Lundgren-Diggiloo, Skabersjö Pay and jump 14/3, 80 0a & 90 0a
• Fredrika Magnusson, Etappsegrare i Folksam Riders Cup
• VHFs div1-lag hästhoppn (Linnéa Gustafsson-JHs Q, Emma Gynning-Emory TH,
  Fredrika Magnusson (lagledare)-Crassia CR och Elin Jönsson-Caprice),
  Dagstorp 21/3, Allsv div1 omg1, 2:a
• Elin Jönsson-Caprice, Dagstorp 21/3, Förklass 1.20 m 0 fel, lag Div1 2a
• Rebecca Hallberg Fischer-Jump Daudie, CSI*** Arezzo Italien 19/3, 120, 5a
• Rebecca Hallberg Fischer-Jump Daudie, CSI*** Arezzo Italien 20/3, 120, 5a
• Rebecca Hallberg Fischer-Jump Daudie, CSI*** Arezzo Italien 21/3, 125, 2a
• Rebecca Hallberg Fischer-Jump Daudie, CSI*** Arezzo Italien 26/3, 125, 3a
• Rebecca Hallberg Fischer-Jump Daudie, CSI*** Arezzo Italien 27/3, 125, 2a
• Rebecca Hallberg Fischer-Jump Daudie, CSI*** Arezzo Italien 28/3, 125, 1a

Februari
• Fredrika Magnusson-Crassia CR, Wilhelmsborg 11/2, Danmark CSI** 1.35, 9:e
• Ida Svensson-Comtessen, Lillhagen 14/2, 1.30 m, 3a
• Ida Svensson-Miss Quality, Lillhagen 14/2, 1.10 m unghäst, felfri
• Michaela Bergman-Libelle, Vechta, Tyskland 9/2, 1.20, 0 fel, 5:a
• Michaela Bergman-Libelle, Damme, Tyskland 16/2, 1.20, 0 fel, 2:a
• Sofia Wugk-Selmodiella, Sydslätten reg 20/2, 1.15 m, 6a

Januari
• Fredrika Magnusson-Crassia CR, Kullabygdens RF 24/1, 1.30 m 1a & 1.40 3a
• Fredrika Magnusson-Crassia CR, Åstorp nat 17/1, 1.30 1a, 1.40 6a
• Fredrika Magnusson-Rabenhofs Kasablanka, Åstorp nat 17/1, 1.30 11a
• Rebecca Hallberg Fischer-Jump Daudie, Arezzo 17/1, 1.25 1a Bild

Uppdaterad: 08 JUN 2016 07:27

MELLANRUMSTEXT VIT

Loga kopiera

Ridskolan på VHF

 Ett stort tack till alla våra sponsorer, som du hittar här! 

 Vellinge_logga_oppettider

 

 VHF_fb-knapp 

Tama hästar har vilda instinkter
och att lära mer om hur hästar funkar
är ett säkert tips.

Det är också huvudbudskapet

i en ny folder som vänder sig till
alla som är nya på ridskolan.

Det kan vara elever, men också föräldrar, som behöver en första guide in i hästvärlden.

Läs mer genom att

klicka på bilden!

 

 

Har du frågor eller funderingar?
Kontakta oss på This is a mailto link


Synpunkter eller frågor
om vår hemsida?
Hör av dig till Webbmaster

 

 

Postadress:
Vellinge HSF - Ridsport
Olsgårdsgatan
23538 Vellinge

Kontakt:
Tel: 040-42 42 32
E-post: This is a mailto link

Se all info