Hoppa till sidans innehåll

VHF framgångar - Arkiv 2011


KLUBBMÄSTARE 2011
• Dressyr Ponny: Olivia Ljung - Fenix II
• Dressyr Häst: Anette Baroni - Vienne
• Hoppning Ponny: Andrea Tynell - Madonna
• Hoppning Häst: Sanna Olhardt - Spike PJ
• Kombinerad hoppning och dressyr Ponny: Maxilia Davidson - Destiny
• Kombinerad hoppning och dressyr Häst: Kajsa Bergström - Carry On
• Körning: Ingela Andersson - Pascal
• Champion: Frida Mårtensson - Drishoge Bobby Sparrow
Bild

December
• Maja Lundgren-Diggiloo, Sydslätten 4/12, LA 3:a & Msv:B 2:a
• Linnea Friman-Magic Wonder, Trelleborg 4/12, LB1, 2:a 67%

November
• Emma Wedervang-Rex, Dagstorps RF 5/11, 2:a
• Maja Lundgren-Diggiloo, Änglahoppet Borås 4/11, nat LA+5, 4:a
• Emelie Widerström-Red Chilli, Skabersjö RF 12/11, Reg Msv C:1, 4:a
• Frida Mårtensson-Drishoge Bobby Sparrow, Ponny-SM i Helsingborg, 1:a Länk
• Anna Stenberg-Eminett, Malmö RK 19/11, 1.00 & 1.10, 1:a Clear Round
• Michaela Bergman-Libelle, Löhningen, Ger 19/11, springprfg, kl L, 1.25, 4:a
• Ida Svensson-Wontreux, Flyinge 17/11, nat 1.30, 13:e
• Ida Svensson-Cabriole, Flyinge 19/11 elit 1.40, 16:e
• Ida Svensson-Wontreux, Flyinge 20/11 elit 1.40, 4:a
• Sofia Wugk-Japanese Fizz, Helsingborg 20/11 nat 1.40 10:e & 1.30 15:e

Oktober
• Ida Svensson-Wontreux, Lillhagen 2/10 nat 1.35, 7:a
• VHF ponnylag div2, Allsvenskan omg 2 Torns i Lund 2/10, 2:a Bild
• Emmie Norin-Lillebror Laban, Sydslättens RF 9/10, reg LB, 2:a
• Emelie Widerström-Red Chilli, Åsbo Rf 13/10, Reg Msv C:1, 2:a
• Ida Svensson-Cabriolet, Danmark Odense 2* 16/10, 1.35 cm, 6a
• Emelie Widerström-Red Chilli, Skabersjö Rf 22/10, Reg Lätt A:4, 6:a
• Emelie Widerström-Red Chilli, Skabersjö Rf22/10, Reg Msv C:1, 2:a
• Linnéa Gustafsson (Feliciti), Emma Iversen (Baccara), Bo-Rune Salomonsson
  (Pascal) och Lene Gry Jakobsen (Faustus) ridit Hubertusjakt på Rinkabyfältet 29/10 Bild
• Ida Svensson-Miss Quality, Karlshamn 28/10 reg 1.30 unghäst
• Ida Svensson-Wonteux, Karlshamn 28/10 reg 1.30, 6:a
• Ida Svensson-Cabriole, Karlshamn 29/10 nat 1.35, 1:a
• Ida Svensson-Wontreux, Karlshamn 29/10 nat 1.45, 6:a
• Ida Svensson-Miss Quality, Karlshamn 30/10 nat 1.30, 10:a

September
• Ida Svensson-Miss Quality, Trelleborg 3/9, nat 1.30, 7:a
• Rebecca Hallberg Fischer-Jump Daudie, 3/9 Sk. Mästerskap Juniorer, 2:a
• Rebecca Hallberg Fischer-Part Two, 3/9 Skånska Mästerskap Juniorer, 4:a
• Elise Leibig-Sligo Classic, 4/9 Skånska Mästerskap ponny, 4:a
• Elise Leibig-Karlsberg, 4/9 Sk:a Mäst.skp ponny, 1:a Skånsk Mästare D-ponny
• Maja Lundgren-Diggiloo, Skromberga 4/9, Skånska mästerskapen LA, 5:a
• Emmie Norin-Lillebror Laban, Torns RF 11/9, reg LB, 3:a
• Emma Svensson-Paolo, Lok ponnydressyr Bokskogens RK 18/9, 2:a 64.14%
• Ingela Andersson-Pascal, SkK. Flyinge 17-18/9, Nat lätt, 1:a totalt
• Ida Svensson-Miss Quality, Halmstad reg 23/9, 130cm, 18:e
• Ida Svensson-Cabriole, Halmstad reg 23/9, 130, 2:a
• Ida Svensson-Cabriole, Halmstad nat 24/9, 1.35 13:e & 1.40 11:e
• Vellinge vann första omgången av Division II häst 25/9!
   Lagledare var Clara Gustafsson och i laget red Madison Rose Queen of
   Diamonds, Sofia Kronberg Irco Menita, Linnéa Gustafsson B Loved och
   Emelie Widerström Red Chili Bild

Augusti
• Emelie Widerström-Red Chilli, Laholms Lantliga RF 4/8, Lätt A:3, 2:a
• Johanna Svensson-Batman, Flyinge Rf 20/8, LC:2, 3:a 63,93%
• Josephine Wahlgren-Luzifer Trams, Ringsjöorten 21/8, 1.20 & 1.20, 3:a & 8:e
• Linnéa Gustafsson-Feliciti L, Lomma 27/8, unghäst 90 & 1m, nolla
• Ida Svensson-Miss Quality, Gärds 27/8, nat 1.30, 12:a
• Ida Svensson-Cabriolet, Gärds 27/8, nat 1.30 2a & 1.40 9:a
• Ida Svensson-Wontreux, Gärds 28/8, nat 1.40, 2:a
• Maria Kroon-Najad, Dagstorp 7/8, Msv A:1, 1:a

Juli
• Maja Lundgren-Diggiloo, Börjes Cup i Tingsryd 1/7, A-final LA, 2:a
• Ida Avensson-Cabriole, Henriksdals nat 15/7, 1.35, 2a
• Ida Svensson-Wontreux, Henriksdals nat 15/7, 1.35, 7a
• Emma Gynning-Top Quality, Österlens 14/7, 1m felfritt, färdigkvalad till 4-årschampionatet
• Emma Gynning-Emory TH, Österlens RF 17/7, 1.20 & 1.30, 1:a & 2:a
• Emma Gynning-Crannagh Silver Hero, Österlen 17/7, 1.20 & 1.30, 2:a & 1:a
• Emelie Widerström-Red Chilli, Helsingborgs Fält rk 16/7, Reg Lätt A:3, 4:a
• Emelie Widerström-Red Chilli, Helsingborgs Fält rk 16/7, Reg Msv C:2, 7:a
• Emmie Norin-Lillebror Laban, Trolleholm 23/7, LC 1:a
• Maja Lundgren-Diggiloo, Henriksdals 21/7, nat LA, 1:a
• Ida Svensson-Miss Quality, Skyrup horse show 28/7, 1.30 unghäst felfri
• Ida Svensson-Cabriole, Skyrup Horse Show 31/7, 1.35, 7:a

Juni
• Josephine Wahlgren-Luzifer Trams, Munkaljungby 4/6, 120, 2:a
• Emma Gynning-Top Quality, Lomma RK 4/6, 90 & 1 meter, felfritt avd B
• Johan Wessner-Sterling G, Båstad Rk 4/6, FEI finalpgm för 5-åriga hästar, 2:a
• Maja Lundgren-Diggiloo, Stävie Ponny Cup 5/6, Final LA, 2:a
• Ida Svensson-Cabriolet, Munka ljungby nat 6/6, 1.30, 6:a
• Emma Gynning-Emory TH, Grevlunda 11/6, 120 4:e & 130 2a
• Sofia Wugk-Japanese Fizz, Munkaljungby 6/6, nat 1.30, 5:a
• Sofia Wugk-Japanese Fizz, Gärds 10/6, reg 1.20, 2:a
• Josephine Wahlgren-Luzifer Trams, Gärds rf 11/6, 1.20, 1:a
• Josephine Wahlgren-Silver Moon, Gärds rf 11/6, 1.20 avd B, felfri
• Ida Svensson-Cabriolet, Österlens nat 12/6, 1.30, 14:e
• Emelie Widerström-Red Chilli, Trolleholms Rf 19/6, Reg Msv C:2, 4:a
• Emma Gynning-Top Quality, Eslöv RK 18/6, 90 & 1m, felfritt avd B
• Emma Gynning-Emory TH, Lund 24/6, 1.20 3a & 1.30 5:a
• Ida Svensson-Cabriole, Suså Danmark 25/6, CSI** 1.35, 4:a

Maj
• Linnéa Gustafsson-Gringo, Ringsjöortens 1/5, 1.10 1:a
• Maja Lundgren-Diggiloo, Trelleborg 1/5, LB+5 3:a
• Emma Svensson-Björne, Dagstorp 1/5, reg ponnydressyr L:A1 66,58% 2:a
• Sofia Wugk-Japanese Fizz, Henriksdal Spring Tour 1/5, Nat 1.30 A-Final, 5:a
• Emelie Widerström-Red Chilli, VHF 15/5, Lätt A:3, 2:a
• Emelie Widerström-Red Chilli, Björbäck 20/5, Lätt A:3, 8a
• Ida Svensson-Miss Quality, VHF 19/5, reg 1.30 unghäst felfri
• Ida Svensson-Cabriolet, VHF 20/5, nat 1.35, 17:e
• Ida Svensson-Wontruex, VHF 20/5, nat 1.35, 2:a
• Johan Wessner-Sterling G, Kristianstad 22/5, FEI final-prgm för 5-år hästar, 3:a
• Sofia Wugk-Japanese Fizz, Frosta 22/5, 1.20 4:a & 1.25 4:a
• Emelie Widerström-Red Chilli, Björbäck 22/5, reg Lätt A:3, 7:a
• Elin Jönsson-Franciska, Trolleholm 28/5, 1.20m, 13:e
• Rebecca Hallberg Fischer-Jump Daudaie, Trolleholm nat 29/5, 1.20 2:a & 1.30 7:a
• Rebecca Hallberg Fischer-Part Two, Trolleholm nat 29/5, 1.40 4:a
• Emelie Widerström-Red Chilli, Hästhagens Rf 29/5, reg Lätt A:4, 3:a
• Maja Lundgren-Diggiloo, Skabersjö 29/5, Stora Trikem Cup A-Final, 1:a

April
• Ida Svensson-Wontreux, Henriksdal spring tour reg 22/4, 1.20 7:a
• Michaela Årestad-JH Frasse, Lillhagen 22/4, LC+5 5:a & LC :a
• Elin Jönsson-Graceland L, Henriksdal spring tour 22/4, 1.20 1:a
• Ida Svensson-Miss Quality, Henriksdal spring tour nat 23/4, 1.30 unghäst felfri
• Monica Bengtsson-Diosette, Viarp 22/4, 4:a
• VHFs LA-hästlag (Victoria Ahlqvist-Brilon, Anna Bärg-Luca, Monica
   Bengtsson-Clinton, Marit Munter-Bardolino), Willands rf 23/4, 3:a
• Ida Svensson-Miss Quality, Henriksdal spring tour nat 24/4, 1.30 unghäst felfri,
   klar för Falsterbo Horse Show
• Linnea Friman-Magic Wonder, Staffanstorps 24/4, LB:1, 1:a 67%
• Anna Stenberg-Eminett, Kungshult 25/4, 90cm 1:a & 1m 3:a
• Josephine Wahlgren-The winner takes it all, Fjälkestads 25/4, nat MsvB, 1a
• Ida Svensson-Wontreux, Henriksdal spring tour nat 30/4, 1.35 11:e
• Rebecca Hallberg Fischer-Jump Daudaie, Henriksdal 29/4, 1.20 2:a
• Rebecca Hallberg Fischer-Jump Daudaie, Henriksdal 30/4, 1.25 3:a
• Anna Stenberg-Eminett, Skabersjö 17/4, 1m, 1:a CR
• Ida Svensson-Miss Quality, Ballingslöv nat 16/4, 1.25 unghäst felfri
• Ida Svensson-Cabriole, Ballingslöv nat 16/4, 1.35 14:e
• Emma Gynning-Emory TH, Skabersjö 16/4, 1.30 2:a
• Rebecca Hallberg Fischer-Part Two, Ballingslöv 15/4, 1.30 cm 15:e
• Ida Svensson-Miss Quality, Ballingslöv nat 14/4, 1.30 unghäst felfri
• Josephine Wahlgren-The winner takes it all, Ljyngby RK 10/4, Nat LA, 4:a
• Madison Rose-Queen Of Diamonds, Vellinge Reg 9/4, 1.10 1:a
• Victoria Ahlqvist-Brilon, Vellinge HF reg 9/4, 115 3a & 110 5:a
• Johan Wessner-Sterling G, Trolleholms Rf 9/4, LB:2 1:a
• Josephine Wahlgren-The winner takes it all, Ljungby RK 8/4, Nat LA, 4:a
• Sofia Wugk-Japanese Fizz, Skyrup horse show 7/4, 1.20 10:a
• Michaela Årestad-JH Frasse, Skabersjö 3/4, LC+5, 3:a
• Madison Rose-Queen of Diamonds, Lunds Civilia rf 2/4, reg 1.10, 4:a
• Anna Friman-Honey Boy, Torns rf 2/4, Lätt C:2, 1:a
• Josephine Wahlgren-Luzifer Trams, Lunds Civila 2/4, 1.10 5:a & 1.20 8:a

Mars
• Josephine Wahlgren-The winner takes it all, Flyinge 20/3, Nat LA 4:a
• Ida Svensson-Miss Quality, Moorsele internationellt 25/3, 1.20 13:e
• Josephine Wahlgren-The winner takes it all, Dagstorportens 26/3, msvB 2:a
• Ida Svensson-Miss Quality, Moorsele internationellt 27/3, 1.25 23:e
• Emma Jönsson-Bounty Hunter, Trelleborg 13/3, 1.10 1:a & 1.15 4:a
• Ida Svensson-Miss Quality, Helsingborg 13/3, 1.30 cm felfri unghäst
• VHF elitponnylaget, Helsingborg allsvenska omg1 hoppn 15/3, 2:a Bild
• Sofia Wugk-Japanese Fizz, Trelleborg 13/3, 1.15cm 1:a & 1.25 5:a
• Josephine Wahlgren-Luzifer Trams, Trelleborg 13/3, 1.10 2:a & 1.15 7:a
• Emelie Widerström-Red Chilli, Sydslätten 13/3, Reg Lätt A:4, 3:a
• My Persson-Red Bull, Malmö RK 13/3, 80cm, 4:a
• Emma Gynning-Crannagh Silver Hero, Helsingborgs FRK 11/3, 1.20, 12:e
• Emma Gynning-Crannagh Silver Hero, Helsingborgs FRK 12/3, 1.25, 14:e
• Elin Jönsson-Graceland L, Trelleborg 13/3, 1.25m, 8e
• Madison Rose-Queen of Diamonds, Eslöv lokal häst 11/3, 1.10, 1:a
• Emma Svensson-Björne, Skabersjö 5/3, Reg ponnydressyr LB1 66,897%, 1:a
• Emma Svensson-Björne, Skabersjö 5/3, Reg ponnydressyr LA1 65,789%, 2:a
• Ida Svensson-Miss Quality, Flyinge 6/3, 1.20 unghäst felfri
• Emmie Norin-Lillebror Laban, Lillhagen 5/3, reg LB, 2:a
• Josephine Wahlgren-Air Jordan, Lillhagen 5/3, reg LB, 3:a
• Josephine Wahlgren-The winner takes it all, Lillhagen 6/3, nat LA, 4:a
• Victoria Ahlqvist-Brilon, Torn 6/3, 1.10 2:a
• Sofia Wugk-Japanese Fizz, Flyinge 6/3, 1.15 4:a
• Sofia Wugk-Japanese Fizz, Flyinge 6/3, 1.20 5:a
• Emma Jönsson-Bounty Hunter, Flyinge 6/3, 1.15 3:a

Februari
• Frida Mårtensson-Wild At Heart T, Holland Roggel ponnyhoppn 5-6/2,
  stora-rundan & GP 1:a
• Linnéa Gustafsson-Gringo, Lillhagens RK 13/2, 1.15 6:a
• Emma Gynning-Crannagh Silver Hero, Lillhagen 13/2, 1.15 5:a
• Emma Gynning-Emory TH, Lillhagen 13/2, 1.35 8:a
• Rebecca Hallberg Fischer-Dakar, Lillhagens 13/2, 1.15 3:a
• Rebecca Hallberg Fischer-Part Two, Lillhagens 13/2, 1.15 18:e
• Rebecca Hallberg Fischer-Jump Daudaie, Lillahagens 13/2, 1.25 2:a
• Veronica Hallberg Fischer-Julius, Lillhagens 13/2, 1.25 18:e
• Emma Jönsson-Bounty Hunter, Lillhagen 13/2, 1.15 1:a
• Elin Jönsson-Graceland L, Lillhagen 13/2, 1.25 11:a
• Linnéa Gustafsson-Gringo, Sydslätten 19/2, 1.10 1:a
• Josephine Wahlgren-Luzifer Trams, Sydslätten 19/2, 1.10 3:a & 1.15 8:a
• Josephine Wahlgren-The winner takes it all, Åsbo PK 20/2, LA 3:a & MsvB 2:a
• Rebecca Hallberg Fischer-Jump Daudaie, NAT Sydslätten 20/2, 1.30 4:a
• Maja Lundgren-Diggiloo, Åsbo Ponny Klubb 20/2, LA 6:a

Januari
• Josephine Wahlgren-The winner takes it all, H-borg fältrittkl 9/1, MsvB 2:a
• Josephine Wahlgren-The winner takes it all, Åstorp rf 23/1, nat LA, 4:a
• Emma Gynning-Emory TH, Kullabygdens 23/1, 1.20 3:a & 1.30 14:e

Uppdaterad: 08 JUN 2016 07:27

MELLANRUMSTEXT VIT

Loga kopiera

Ridskolan på VHF

 Ett stort tack till alla våra sponsorer, som du hittar här! 

 Vellinge_logga_oppettider

 

 VHF_fb-knapp 

Tama hästar har vilda instinkter
och att lära mer om hur hästar funkar
är ett säkert tips.

Det är också huvudbudskapet

i en ny folder som vänder sig till
alla som är nya på ridskolan.

Det kan vara elever, men också föräldrar, som behöver en första guide in i hästvärlden.

Läs mer genom att

klicka på bilden!

 

 

Har du frågor eller funderingar?
Kontakta oss på This is a mailto link


Synpunkter eller frågor
om vår hemsida?
Hör av dig till Webbmaster

 

 

Postadress:
Vellinge HSF - Ridsport
Olsgårdsgatan
23538 Vellinge

Kontakt:
Tel: 040-42 42 32
E-post: This is a mailto link

Se all info