Hoppa till sidans innehåll

VHF framgångar - Arkiv 2007


TESTBILD

v47   
• Sara Hederström - Honeycrest, Lillhagen, ungponnyklass LC felfri, LB felfri
v46    
• Jessica Westin, Malmö civila, reg hoppn, 1.10 5:a, 1.20 10:a
• Sara Hederström - Honeycrest, Vellinge, unghoppning LC felfri, LB felfri
v45    
• Martina Wallentin - Törnblommesländan, Borås Änglahoppet A-final, 1:a
• Michelle Wallentin- Britze, Borås  MSVB+5, 15:e.
v44    
• Sara Hederström - Honeycrest, Flyinge ungponny LC, felfri vid 2 starter
• Frida Mårtensson - Betty Boop & Desdemona, Flyinge LA+5, 2:a med båda
• My Kellner - Poetic Byron, Änglahoppet i Borås/A-final, MsvA, 5:plac
• Emma Flygare - Starlight, Flyinge reg LB,  4:a
v43   
• Sara Hederström - Countable, Perstorp LC hoppning, 1:a
• Elsa Brynje - Dunchris, Perstorp regional La, 4:a
v42   
• Hedvig Holmström - Boyfriend, Trelleborg lokal LC, 2:a
• My Kellner - Poetic Byron, Laholm, La reg 2:a, La nat 5:a,vMsv b nat 1:a
• Jacqueline Swärd - Tiliano, Lillhagen reg hoppn 1,10 m, 8:a
• Mimmi Hansson - Macy Gray, Flyinge Breeders Trophy för 5 årigav hästar, 2:a
• Martina Wallentin - Törnblommesländan, SM ponny, kat B i hoppn 7/10, silver
• Caroline Bjarnevik - Mr Perro, Södra Sallerup lokal LB:1, 3:a
v41   
• Emma Flygare - Starlight, Stävie, Lätt C, 2:a
• Sara Hederström – Countable, Malmö ridklubb, två klasser LC, 1a och 4a
v40   
• Frida Mårtensson - Desdemona, Skabersjö reg, Lätt B 1:a, Lätt A 1:a
   och med Betty Boop, Lätt B 2:a, Lätt A 2:a
• Martina Wallentin - Törnblommeslädan, Helsingborg SM kat B, SM-silver
• Emma Flygare - Starlight, Skabersjö reg, Lätt B 3:a, Lätt B 2:a
• Div II laget ponny hoppning blev 2:a i finalen och häst div II
   hoppning blev 2:a och ska rida final 28/10 i Viarp
v39   
• Emma Wallander - Minou, SM i Fälttävlan för ponny i Vinslöv kat D,
   9.e plats totalt och delpris för bästa hoppekipage
v38   
• Jacqueline Swärd - Nikoline, Kullabygden lokal hoppn 1 m, 11 plac
v37   
• Emma Wallander - Minou , Gärds RF, MsvB FT, 3:a med 57,9 straff
• VHFs ponnylag blev 2:a i allsvenskan div. 2 i Skabersjö
v36   
• Vellinge blev skånska mästare i ponnyhoppning i lag i Hörby 8/9!
   I laget ingick Martina Wallentin med Törnblommesländan, Michelle
   Wallentin med Britze,vFrida Mårtensson med Desdemona och
   Petronella Runsten med Gizmo.
• Frida Mårtensson, Hörby Lätt A, med Desdemona 2:a och med
   Betty Boop 3:a
• Thora Matsson - Mynta II, Trolleholm reg  1.20, 1:a och 1.10 2:a
• Thora Matsson - Fairytales Capisco, Trolleholm nat 1.20, 2:a
v35   
• Maria Bruun Andersen - Indian Queen, Trelleborgs Palmspring 1.10, 2a
v34   
• Elsa Brynje - Dunchris, Torns rf  debutant fälttävlan, 1:a med 52,5 i straff
v33   
• Jessica Westin - Labello, Skabersjö hoppn häst, 100 cm 5:a och 110 cm 2:a
• Tora Matsson - Mynta II, Skabersjö hoppn häst, 110 cm 4:a
• Emma Flygare - Starlight, Skabersjö ponnyhoppning, LC och LC+5, 1:a i båda
• Emma Flygare - Starlight, Lillhagen LB, 4:a
v32   
• Frida Mårtensson - Desdemona, Frosta rf, Lätt B och Lätt A, 1:a i båda
• Frida Mårtensson - Betty Boop, Frosta rf, Lätt B och Lätt A, 1:a och 2:a
• Elena Leibig - Fritjof, Frosta L:a, 1:a
• Talina Marcusson-Journiette och Simon, Lillhagen lätt B i dressyr, 1:a
v31   
• Jessica Westin - Labello, Hästhagen 1.10, 6:a
• Frida Mårtensson - Betty Boop, Ystad  Lätt B+5 1:a och Lätt A 1:a
• Frida Mårtensson - Desdemona, Ystad Lätt B 1:a och Lätt B+5 2:a
• Caroline Bjarnevik - Mister Perro, Skabersjö Ponnydressyr LA:1 och LB:1,
   4:e på båda.
v30  
• Tora Matsson - Mynta II, Ystad 1.10, 1:a
• Tora Matsson - Fairy Tales Capisco, Ystad Skånska mästersk. f. juniorer i
   hoppn, 4:a
• Malin Fyhr, Ystad, 3:e plats
• Emma Flygare - Starlight, Varbergshoppet LB, 13:e
• Elsa Brynje, Tågarp fälttävlan regional deb, 2:a
v29   
• Frida Mårtensson - Desdemona, Trolleholm, 2:a i Lätt:C+5 och seger i Lätt:B
v28   
• Emma Flygare, Kullabygden LC, 7:a
v27   
• My Kellner - Polly, Österlens rf, lö 7/7, 2:a reg LB
v26   
• Olivia Swärd - Tiliano, Sydslättens rf, lok hopptävling 1 m 4:a plac, 1.10 m 9:plac
• Frida Mårtensson - Betty Boop, Börjes cup i Tingsryd, cup-seger i finalen
• Camilla Kvist (körkusk) har klarat sig till kvalet till SM på Gotland
• Ellena Andersson - Alice, Kågeröd, LC, 5:a
v25   
• Tora Matsson - Fairy Tales Capisco, Vetlanda, Nat hoppn 1,30 11e plac
v24   
• Emma Flygare - Starlight, Stävie LC, 9:a
• Frida Mårtensson, Stävie Reg hoppn, 5:a med Daggkåpa i Lätt B och
   3:a med Betty Boop i Lätt A.
• Tora Matsson - Mynta, Skabersjö RF, hoppn 1m, 1:a
• Ellena Andersson - Alice, Stävie reg LC, 10:a
• Elin Jönsson - Bounty Hunter, Skabersjö, 1.20m, 9:a
v23   
• Elin Jönsson- Bounty Hunter, Örestad 1.20 m, 4:e
• Frida Mårtensson, Frosta reg hoppn, 1:a med Daggkåpa och 2:a med
   Betty Boop i Lätt A
   3:a med Betty Boop i Lätt B samt en delad 1:a plats i stilhoppningsbedömningen
   med Betty Boop
• Tora Matsson - Fairy Tales Capisco, Dagstorp 1.30 m, 1:a
• Lisa Milemyr - Ombos Gipsy, S Sallerup dressyr, LC:2 1:a och LB:1 3:a
• Jacqueline Swärd - Nikoline, 6/6 Lok VHF-hoppn 1,00, 6:a
• Jessica Westin - Labello, VHF-hoppn, 1m 3:a och 1,10 m 12:a
v22   
• Agnes Brynje - Jamie, Dagstorp debutant fälttävlan, 11 plac
• Frida Mårtensson, Skabersjö LA, 1:a med Betty Boop och 3:a med Daggkåpa samt
  5:a i hela Sveland Cup Finalen med Betty Boop.
• Karin Alderin, Fredshög, på Pom Pom 5:a i 1,10, på Xantippa 10:a i 1,20
• Maria Alderin - Orlando, Fredshög 1,20, 8:a.
• Matilda Malmkvist 2:a i kval till Mountain Cup stilhoppning
v21   
• Olivia Swärd - Tiliano,Trolleholmsorten lok hoppn, 1 m, 9:a av 13 placerade
• Charlotte Rosendahl - Aragon, Perstorp LD & LC ungponny, nolla
• Frida Mårtensson - Daggkåpa, Perstorp LB 1:a och med Betty Boop 2:a
v20   
• Agnes Brynje - Jamie, Ribersborg LC, 3:e plac
• Josephine Wahlgren - Donna Karan, Ribergsborg LC, 6:e plac
• Ida Svensson - Rock Me, VHS framgångsrikaste ryttarinna: 1.20 1a, 1.25 2a,
  1.25 1a
• Emma & Elin Jönsson samt Maria Bruun A som vann företagshoppningen för Serkon
• Anna Olsson - Zynkop, 1.20 torsdags, 9a
v19   
• Elsa Brynje - Dunchris, Ringsjöortens rf dressyr lokal, LB:1 2:a med 66,6%
v18   
• VHFs ponnyelitlag blev 3:a i finalen i Ängelholm. I laget red Martina och Michelle
  Wallentin, Josefin Möllbrant och Elena Leibig Totalt blev VHFs lag 5:a i serien och
  vi är med i eliten även nästa år!!
• Div 1 laget blev 5:a i Färs Härsdsrf. I laget red Elise Leibig, Frida Mårtensson
   och Petronella Runsten
• My Kellner - Rex, Lunds civila ryttarförening, ungponny - clear round
• Charlotte Wrede, Stävie nat hoppn, 1,25, 9a
• Maria Bruun Andersen, Stävie nat hoppn, 12,5 red en "nolla"
• Martina Wallentin - Törnblommesländan, LA+5, 2a
• Michelle Wallentin - Britze, LA +5, 1a
• Knock-Out i dressyr laget vann på Österlens rk
v17   
• My Kellner - Cookie, Skabersjö ryttarförening, LB:1, 1a
• My Kellner - Polly, Viarps kör- och ryttarförening reg LB, 1a
• Elsa Brynje - Dunchris, Trelleborg LC, 5a och LB, 3a
• Agnes Brynje - Jamie, Trelleborg LC, 7a
• Josephine Wahlgren - Donna Karan, Trelleborg LC, 2a
• VHFs lag i Allsvenskan, div.1, (Ida Svensson, Charlotte Wrede, Maria Bruun
   Andersen och Maria Gretzer) sluttade som 2a i 1,30 hopningen, omg. 4.
• Martina Wallentin - Törnblommesländan, Osbys nat ponnyhoppn LA, 1a
• Michelle Wallentin - Britze, Osbys nat ponnyhoppn LA, 2a
• Michelle Wallentin -Drumlin Lad, Trelleborg LC, 3a
• Martina Wallentin - Molly, Trelleborg LB, 1a
• Jacqueline Swärd - Tiliano, Skromberga lok hoppn 1.10 m, 4a av 7 placerade.
v16   
• My Kellner - ET Miss Money Penny, Trolleholm reg LB, plac 5
• Michelle Wallentin -  Drumlin Lad. Skabersjö LC, 2a
• Michaela Bergman - Soraya, Skabersjö LC, 3a
• Sofia Hansson -  Djessie, Skabesjö, ungponny LC, CR
• Anna Törner - Fabiola, Skabersjö LD ungponny, CR
• Mikaela Prahl - Miranda Girl, Skabersjö LC, 4a och LB 3a
v15   
• Tina Jönsson-Fly And Jumpy, Landskrona lok ponnydressyr, 1a i LC:2 &
   delad 4a i LB:1
• My Kellner - Cookie, Staffanstorps ridsportförening, 15/4, LB:1, plac 3
• Maria Bruun Andersen - Indian Queen, Skabersjö reg hoppn 1,20, 4a
• Ulrika Persson - Mississippi blev 3a i Skabersjö i söndags i 1.20 klassen
v14   
• Josephine Wahlgren - Donna Karan vann 8/4 L:C lokal i Burlöv
• My Kellner - ET Miss Money Penny, MCR, sön 9/4, 3:e plac LC och 1:a plac LB
• My Kellner - Polly, MCR, sön 9/4, 1:a plac LB
v12   
• Tina Jönsson - Fly and Jumpy, Trelleborg, LC2 70,7% Clear Round och LB2 4e
• Maria Alderin - Orlando, Trolleholm reg hoppn 1.20, dubbelnolla och 16e plats.
• My Kellner - Polly, Södra Sallerup LC, 1a plats
• Emma Wallander - Axman, Trelleborg LB:2, 65 % och en 10:e placering
v11   
• My Kellner och ET Miss Money Penny blev 6:a i LC och 2:a i LB på Malmö Ridklubb
• Flera framgångar från Mrk: Filip Clereus Vann L:C på Fia III,
  Petronella Runsteen var 4:a i L:C på Tyara och Fillikakis III var felfri i avd. B L:C
  och L:B. Mikaela Prahl var 5:a L:C, 2:a L:B på Miranda Girl II och gjorde två fina
  nollrunder på Contessa.
• Jacqueline Swärd - Tiliano, Dagstorp reg hoppn 1.10, 8:a
• Maria Bruun Andersen - Indian Queen, Dagstorp reg hoppn 1.10 2:a & 1.20 5:a
   Maria och Indian Queen ska tävla för VHF i Allsvenskan i.st.f Maria Gretzer som
   ska till Italien
v10   
• Grattis till duktiga ponnyryttare som blev 6a i elitens första omg i Kullabygden:
   Frida Mårtensson, Martina och Michelle Wallentin, Josefine Möllbrant och
   reserv Elena Leibig.
   Laget slutade på 4 fel och hade snabbast tid i gundomgången. 
• Div 1 laget blev 13e. I laget red Elise Leibig, Martina Wallentin,
   Frida Mårtensson, Emma Flygare och reserverna Petronella Runsteen,
   Lina Glambeck och Rebecca Hallberg Fischer.
v7   
• Karin Alderin på Pom Pom kom 2:a i 1.10 på Flyinges regionala hopptävling
v6   
• Ulrika Förster och Chouronne uttagna till Team Skåne! Vid dressyr-
   inventeringen på Farstorp lördagen den 10/2 blev Ulrika och Chouronne
   uttagna till Team Skåne år 2007, som är Skånes Ridsportförbunds satsning
   på lovande dressyrekipage i högre klasser. Stort GRATTIS Ulrika! /SP
• Emil kom 1:a med Byron och 2:a med Joyce i Sydslättens nationella LA i helgen.
• Elise Leibig vann med Judith och Frida Mårtensson blev 4:a med Daggkåpa i lördagens LB.
• Martina Wallentin nollade sin 3dje LA av 4 starter! Lillhagens regionala tävling.
• Tora Matsson och Fairy Tales Capisco segrade i 110 och blev 7:a i 120.
• Mathilda Skoglund och Pirexa hamnade på en hedrande 7e plats i 110.
• Anna Olsson och Zynkop placerade sig på 11:e plats i 110.
• Michaela Bergman och Gift of April red en snygg dubbelnolla i 110 men tiden räckte
   tyvärr inte till. De hamnade precis utanför placering på 14:e plats.

Uppdaterad: 08 JUN 2016 07:27

MELLANRUMSTEXT VIT

Loga kopiera

Ridskolan på VHF

 Ett stort tack till alla våra sponsorer, som du hittar här! 

 Vellinge_logga_oppettider

 

 VHF_fb-knapp 

Tama hästar har vilda instinkter
och att lära mer om hur hästar funkar
är ett säkert tips.

Det är också huvudbudskapet

i en ny folder som vänder sig till
alla som är nya på ridskolan.

Det kan vara elever, men också föräldrar, som behöver en första guide in i hästvärlden.

Läs mer genom att

klicka på bilden!

 

 

Har du frågor eller funderingar?
Kontakta oss på This is a mailto link


Synpunkter eller frågor
om vår hemsida?
Hör av dig till Webbmaster

 

 

Postadress:
Vellinge HSF - Ridsport
Olsgårdsgatan
23538 Vellinge

Kontakt:
Tel: 040-42 42 32
E-post: This is a mailto link

Se all info