VHF framgångar - Arkiv 2008 - Vellinge HSF - Ridsport - IdrottOnline Klubb
Hoppa till sidans innehåll

VHF framgångar - Arkiv 2008


v50
• Cornelia Georgsson - Gelpenhof Daniel, Torns reg, LB 4a & LA 1:a
• Sara Hederström - Honeycrest, Torns reg LB ungponnyklass, felfri
v49
• Anna Olsson - Wondergirl G, MRK 0.90 Avd B, felfri
• Anna Olsson - Lagos, MRK 1.20, 10:a
• Cornelia Georgsson - Gelpenhof Daniel, Åsbo reg Julahoppning MSV B, 2:a
• Jackie Georgsson - Owen Roe, Åsbo reg Julahoppning LA, 7:a
v48
• Maria Alderin - Orlando, Malmö civila 1.20, 4:a
• Johanna Svensson - Kajsa, Trelleborg lok ponny dressyr, LC2 65.0% och LB1 63.45%
• Michaela Bergman - Libelle, MCR Sockerskålen 1.20, 2:a
• Alexandra Pettersson - Avellino, MCR, JTG 1.20, 5:e
• Alexandra Pettersson - Antonia, MCR, Sockerskålen 1.20, 5:e
v47   
• Sara Hederström - Honeycrest, Lillhagen reg LA ungponnyklass , felfri
• Elin Karlsson - Sealord H, Sydslätten reg 1.30, 8:e
• Tora Matsson - Mynta II, Sydslätten 110, 1:a & 2:a
• Clara Gustafsson, Sveriges bästa ridskoleryttare Göteborg, 3:a
• Cornelia Georgsson - Persian Love, Lillhagen reg LB, 4a
• Cornelia Gorgsson - Gelpenhof Daniel, Lillgahen reg LA, 3a
v46   
• Anna Olsson - Wondergirl G ,Örestad AvdB 1 m, felfri
v45   
• Sara Hederström - Honeycrest, Dagstorp reg LB ungponny, felfri
• Cornelia Georgsson - Persian Love, VHF KM i hoppning, 1:a i ponnyklass
• Michaela Bergman - Libelle, Trelleborg reg 1.15 0+0, 13:de
• Alexandra Pettersson - Avellino, Trelleborg reg, 1.15 0+0 4:de , 1.20 0+0 9:de
• Alexandra Pettersson - Antonia, Trelleborg reg, 1.15 0+0 11:de, 1.20 0+0 5:de
v44
• Sara Hederström - Honeycrest, Flyinge Reg. LB ungponny, felfri
• Cornelia Georgsson - Persian Love, Flyinge reg LA, 2a
• Cornelia Georgsson - Gelpenhof Daniel, Flyinge reg LA, 2a och 1a och Final Öresundsspelen 08, 3a
• Anna Olsson - Lagos, Trolleholm 1.15, 7a
• Michaela Bergman - Libelle, Trolleholm, 1.15 0+0, 17:de
v43
• Clara Gustafsson o Martina Wollert, 1:a resp 2:a i distriktsfinalen i
  Agria Riksmästerskap för lektionsryttare i hoppning
• Anna Törner - A la Ballerina, Ystad Ridcenter 0.90 och 1.0 m Bed A0, felfritt
• Jackie Georgsson - Owen Roe, Willands RF LA och MsvB, 1a och 1a
• Jackie Georgsson - Mirco, Willands RF LA, 1a
v42   
• Maria Bruun Andersen - Zattara, Flyinge Final Breeders Trophy 2008 13:e
• Michaela Bergman - Royal Saphire, Ljunits Herrestad, 0.90 avd B, 0 fel
v41   
• Martina Wallentin - Törnblommesländan, SM Kungsbacka, 2:a
• Elin karlsson - Ike, Skabersjö 1.20 avd.B, felfri   
• Elise Leibig - Lyngvejens Jack, Kungsbacka Mountain Horse Cup, 2:a
• Maria Bruun Andersen - Zattara, Flyinge Breeders Trophy 2008, 10:e
   (44 points) i konkurrens med 63 ekipage.
v40   
• Elin Karlsson - Sealord H, Lillhagen reg 1.25 , 12:e
• VHF-laget, Lillhagen Allsvenskan, 1:a
v39   
• Linnea Ohm -Lizzy, Lieholm, Gymkhana - 6 grenar, 1:a
• Elin Karlsson - Sealord H, Flyinge RF 1.30, 12:e
• Emma Iversen - Baccara, S Sallerup LB1 4:a och LA1 1:a
v38   
• Jessica Stenefeldt - Fieldwood Sally, Sydslätten LA, felfri   
• Ulrika Andersson - Wonderboy, Skabersjö LA:4, 1:a
• Maria Bruun Andersen - Zattara, Semifinal Breeders Trophy 2008,
  1 omg 16:e, 2 omg 11:e. Kvalad till Breeders Trophy för 4 års hästar på Flyinge
• Jackie Georgsson - Owen Roe, Ljungby Nat MSV B, 3:a
v37   
• Karin Alderin - Bertline, Trolleholm reg unghäst 1.10 & 1.20, felfri
• Sara Hederström - Honeycrest  Sydslätten Reg ungponnyklass LB, felfri
• Elena Leibig - Lovely Rita, Eon Challenge Tour, Riders Tour, 1:a
• Linnea Ohm - Lizzy, Sydslätten reg. LB, 2:a
v36   
• Karin Alderin - Xantippa, Trelleborg reg 1.20, 7:a
• Maria Gretzer o Fredrik Spetz, Trelleborg Nat hoppn, 1:or.
• Anna Olsson - Lagos, Trelleborgs reg 1.20, 10:a
• Frida Mårtensson - Desdemona & The Minestral, Skromberga reg LA, 1:a & 4:a
• Linne Ohm - Lizzy, Skromberga DM LA, 7:a
v35   
• Karin Alderin - Xantippa, Eslöv 1.20 avd B, felfri
• Elin Karlsson - Sealord H, Eslövs RF 1.25, 8:a
v34   
• Sara Hederström - Honeycrest, Perstorp reg LB, 2 ungponnykl., felfri i båda
• Cornelia Georgsson - Gelpenhof Daniel, Baltic Cup, Capa City Fredensborg
   LA, 5:a och LA+5 Svenska B-laget 2:a
• Josephine Wahlgren - The winner takes it all, Perstorp reg LB 10:a & LA 6:a
v33   
• Elin Jönsson -Sweet Butterfly, Ringsjöorten, 1m, Unghäst, felfri,
   kvalad till 4-års championatet
• Jessica Westin - Labello, Ringsjön 1.20 m, 1:a
v32   
• Tora Matsson - Mynta II, Södra Sallerup reg 120, 3:a
• Linnéa Ohm - Lizzy, Frosta RF reg, debut. Msv B, 4 fel, fas 1
• Sara Hederström - Honeycrest, Ystad Lok LC+5 cm, 3:a
v31   
• Elin Jönsson - Sweet Butterfly, Hästhagen, 1m unghäst, felfri
v30   
• Karin Alderin - Xantippa, Ystad reg 1.25, 6:a
• Sara Hederström - Honeycrest, Hästhagen lok LC , 4:a
• Frida Mårtensson - The Minestral, Karlskrona nat, MsvB 4:a & LA 3:a
• Frida Mårtensson - Desdemona, Karskrona nat MsvB 1:a 2 ggr, LA 1:a samt
   kvalsegrare till Carl Philips Cup till Globen
• Elena Leibig - Lovely Rita, Horse Festival Valkenswaard NL, 1.35 5:a i final
• Lisa Milemyr - Ombos Gipsy, Trelleborg LB:2, 1:a
• Jackie Georgsson - Owen Roe, Karlskrona, LA 1:a, MsvB 1:a & LA 2:a
   samt meetingpris vinnare kat B
• Cornelia Georgsson - Gelpenhof Daniel, Karlskrona LA, 2:a
v29   
• Maria Bruun Andersen - unghingsten Zattara, kvalat till Breeders Torphy
v28   
• Karin Alderin - Bertline, Frosta reg 1.10, felfri
• Cornelia Georgsson - Persian Love, Willands reg LB, 1:a
• Sara Hederström - Countable, Willands reg LB, 1:a
• Jackie Georgsson - Mirco, Willands reg MsvB, 3:a
v27
• Sara Hederström - Honeycrest, Österlen reg. LB ungponnyklass, felfri
• Linnéa Ohm - Lizzy, Österlen reg LB, 4:a
• Linnéa Ohm - Lizzy, Österlen reg LB, MHPC Stilbed. 1:a, alla kategorier
• Linnéa Ohm-Lizzy, Mountain Horse Ponny Cup Skåne, 2:a, finalklar t Gtb
• Jackie Georgsson - Owen Roe, Västervikortens nat MsvB och MsvB, 3:a & 3:a
v26   
• Karin Alderin - Bertline, Sydslätten 1.10 unghäst, felfri
• Susanne Johansson - Cenito, Sydslätten 1.00, 5:a
• Sara Hederström - Countable, Kågeröd reg LA, 3:a
• Cornelia Georgsson - Persian Love, Kågeröd reg LA, 4:a
• Tora Matsson - Mint, Björbäck nat 1.25, 2:a
• Tora Matsson - Mynta II, Björbäck nat 1.20, 14:e
• Frida Mårtensson - Desdemona, Tingsryd reg Börjes Punny Cup, 2:a
• Frida Mårtensson - The Minestral, Tingsryd reg Börjes Punny Cup, 9:a
• Anna Olsson - Lagos, Sydslätten 1.10, 7:a
v25   
• Sara Hederström - Honeycrest, Dagstorp lok. LC, 8:a
v24   
• Elin Jönsson - Sweet Butterfly, Skabersjö 1.00, Unghäst, felfri
• Karin Alderin - Bertline, Skabersjö 1.00, 2 x felfri
• Susanne Johansson - Cenito, Skabersjö, 1.00 10:a och 1.10 3:a
• Elin Karlsson - Sealord H, Dagstorp Lamicell Cup semifinal 2008 , 1:a
• Linnéa Ohm - Lizzy, Stävie rf, 4:e stilbedömning
• Sara Hederström - Countable, Stävie reg LB, 1:a
• Tora Matsson - Mint, Dagstorpsortens rf, 125 cm, 3
• Anna Törner - A la Ballerina, Skabersjö 0.90 cm, 3:a
• Matilda Malmkvist - Xantippa, Skabersjö 0.90 cm, 4:a
• My Byström - Harvey, Skabersjö 0.90 cm, 6:a
• Cornelia Georgsson - Gelpenhof Daniel, 2a B-final (MSV B)
• Jackie Georgsson - Owen Roe, SM placerad 12a A-final, (MSV B)
• Jessica Westin - Labello, Skabersjö 110, 3:a
v23   
• Elin Jönsson - Bounty Hunter, Trolleholm 1.20 m, 5
• Sara Hederström - Honeycrest, S.Sallerup, Lokal LB ungponnyklass, Felfri
• Sara Hederström - Countable, S.Sallerup. Reg. LB, 1:a
• Cornelia Georgsson - Persian Love, Södra Sallerups RF reg LB, 2a
• Cornelia Georgsson - Gelpenhof Daniel,Frosta RF nat LA, 1a
• Cornelia Georgsson - Gelpenhof Daniel, Frosta RF nat MSV B, 2a
• Jackie Georgsson - Owen Roe, Frosta RF nat MSV B, 3a
• Frida Mårtensson - Desdemona, Frosta reg/nat, LA 1:a & 3:a, MsvB 1:a +
   kvalseger i Prins Carl Philip Cub i Globen
• Frida Mårtensson - Minestral, Frosta reg/nat, LA 2:a & MsvB 1:a +
   kvalseger i Prins Carl Philip Cub i Globen
v22   
• Sara Hederström - Countable kat.D, Skabersjö zonfinal Sveland cup,
   reg LB+5cm, klar för riksfinal, 1:a
• Sara Hederström - Countable, Skabersjö reg LA, 6:a 
• Tora Matsson - Mint, Halmstads Fältrittklubb nat, 1.20 4:a och 1.25 4:a
• Linnéa Ohm - Lizzy, Skabersjö reg LB Mountain Horse Ponny Cup, 3:a
   (både i hoppning och stilbedömning)
• Elena Leibig - Lovely Rita, CSI 3* Silver Tour, Redefin Tyskland,
  1.35 1:a & 3:a
v21   
• Elin Jönsson - Sweet Butterfly, Kullabygden 90cm avd B, felfri
• Cornelia Georgsson - Gelpenhof Daniel, Perstorp reg LA, 3:a
• Sara Hederström - Honeycrest, Perstorp reg LB ungponnyklass, felfri
v20   
• Cornelia Georgsson - Persian Love, Skogslottens nat LA, 3:a
• Jackie Georgsson- Owen Roe, Skogslottens nat MsvB, 3:a 5:a och 1:a
• Jackie Georgsson- Owen Roe, Skogslottens nat, ridsport ponny cup, 5:a
• Karin Alderin - Xantippa, Munka-Ljungby 1.30, 7:a
• Sara Hederström - Honeycrest, Lund Lok LC, 12:a
• Ingela Andersson - Astor, Skånska körsällsk. Flyinge, Lätt lokal, 1:a
   (2:a i dressyr, 1:a i precision och 1:a i maraton = 1:a totalt)
• Linnéa Ohm - Lizzy, Svenland Cup, totalt 3:a
v19   
• Sara Hederstöm - Countable, Malmö rk reg kval Sveland Cup LB, 1:a
• Sara Hederstöm - Countable, Malmö rk reg LA, 1:a
• Elin Jönsson - Bounty Hunter, SSRF, 120 1:a och 130 2:a
• Emma Jönsson - Wexwutz, SSRF 90, 6:a
• Anna Olsson - Lagos, Södra Sallerup 1.10, 5:a
• Ulrika Andersson - Wonderboy, S Sallerup dressyr LA, 1:a
v18   
• Cornelia Georgsson - Persian Love, Osby reg LB, 1:a
• Sara Hederström - Honeycrest, Trelleborg lok LC, 1:a
• Martina Wallentin - Jane, Osbyort RF, MsvB 4:a och LA 2:A
• Elin Karlsson - James Dean, Skromberga reg 1.10 0+0, 11:e
• Elin Karlsson - Sealord H, Skromberga reg 1.20, 0 fel clear round
• Jessica Stenefeldt - Fieldwood Sally, Trelleborg LA, 2:a
• Div 1 ponnylag, Trelleborg finalhoppn, 1:a
• Cornelia Georgsson -Persian Love, Trelleborg reg LA, felfri
• Tora Matsson - Mint, Ringsjöorten 120, 12:a
• Linnéa Ohm - Lizzy, Trelleborg LA, 4:a och 1:a
• Sara Hederstöm - Countable, Trellebogr reg LA, 1:a
v17   
• Cornelia Georgsson - Persian Love, Trolleholm reg LA, 2:a
• Jackie Gerogsson - Micro, Trolleholm reg LB Sveland Cup 2:a & MSV B 3:a
v16   
• Sara Hederström - Honeycrest, Skabersjö lok LC, 3:a
• Martina Wallentin - Jane, Ljungby nat LA+5, 10:e
• Martina Wallentin - Törnblommesländan, Ljungby nat LA+5, 5:e
• Jackie Georgsson - Owen Roe, Ljungby nat LA+5, 6:a
v15
• Hedvig Holmström - Blibky-Bill B, Skabersjö lok hoppn 1.10, 2:a
• Elin Karlsson - James Dean, Skabersjö reg 1.10 Sweland Cup, 8:e
• Cornelia Georgsson - Persian Love, Eslöv reg LB, 2:a & 5:a
• Jackie Georgsson - Micro, Eslöv reg LB 5:a & LA 3:a
• Tora Matsson - Mynta II, Skabersjö 1.20, 19:e
• Sara Hederström - Countable, Eslöv reg LB, 5:a & 3:a
• Michaela Bergman - Gift of April, Skabersjö Sweland Cup 1.10, 0 fel 10:a
v14   
• VHF div1-hästlag, VHF reg hoppn omg 2, 1:a
• Maria Alderin - Orlando, VHF reg hoppn 1.20, felfri
• Elin Karlsson - James Dean, VHF reg hoppn 1.10, felfri
• Jessica Stenefeldt - Fieldwood Sally, Sydslätten LB, felfri
• Jacqueline Swärd - Tiliano, VHF reg hoppn 1.10, felfri
• Cornelia Georgsson - Gelpenhof Daniel, Sydslätten nat MSV B, 2:a
• Jackie Georgsson - Micro, Sydslätten nat LA, 4:a
v13   
• VHFs div 1 ponnylag, MCR 2:a omg, 2:a
• Sara Hederström Countable, MCR LB A, felfritt
• Lisa Milemyr - Ombos Cipsy, Trelleborg dressyr LB1 2:a, LC cr
v12   
• Tora Matsson - Mynta II, Trolleholm 1.10, 1:a
• Tora Matsson - Fairytales Capisco, Trolleholm 1.30, 4:e
• Michaela Bergman - Libelle, Trolleholm 1.10 0+0, 12:a
• Cornelia Georgsson - Gelpenhof Daniel, Hbg Gr prix nat, LA 9:a & MSVb 5:a
• Jackie Georgsson - Micro, Hbg Gr prix nat ponny LA, 2:a
• Jackie Georgsson - Owen Roe, Hbg Gr Prix nat ponny LA, 7:a
• Michelle Wallentin - Britze, Hbg Gr prix MsvA, 8:a
• Martina Wallentin - Törnblommesländan, Hbg Gr prix MsvB, 1:a & 3:a
• Sara Hederström - Honeycrest, S Sallerup LB ungponny, felfri
v11   
• Karin Alderin - Bertline, Örestad 1.15 avd B, felfritt
• Cornelia Georgsson - Gelpenhof Daniel, Torns reg LA, 2:a
• Jackie Georgsson - Micro, Torns reg LA & LA, 1:a & 1:a
• Frida Mårtensson - Daggkåpa, Torns LA, 3:a
• Frida Mårtensson - Desdemona, Torns LA, 2:a & 3:a
• VHF div 1 hästlag, Dagstorpskval, 1:a
• Jessica Stenefeldt, Torns reg LB, 4:a
v10   
• Jessica Westin - Labello, Sydslätten reg 1.15, 6:e
• Jackie Georgsson - Owen Roe, Malmö rk reg hoppn LA, 2:a
• Cornelia Georgsson - Persian Love, bed AA, 0 fel
• VHF-ponnylag div1, Malmö rk kval 1, 1:a.
• Martina Wallentin - Törnblommesländan, Mrk reg LA, 1:a
• Michelle Wallentin - Britze, Mrk reg LA, 2:a
v9   
• Karin Alderin - Pom Pom, Flyinge 1.00, 4:a
• Karin Alderin - Xantippa, Flyinge, 1.25, 7:e
• Maria Alderin - Orlando, Flyinge, 1.20, 10:e
• Sara Hederstöm - Countable, Lillhagen reg LB, 5:a
• Tora Matsson - Mynta II, Flyinge 1.00, 2:a
• Tora Matsson - Mynta II, Flyinge 1.10 - 4:a och 1:a
• Tora Matsson - FairyTales Capisco, Flyinge 1.25, 1:a
• Jackie Georgsson - Micro, 1a reg Sveland cup kval, LB, 1:a
• Martina Wallentin - Törnblommesländan Lillhagen nat, LA 5:a och MsvB 4:a
• Michaela Bergman - Libelle, Flyinge 1.10 o 1.20, dubbel nolla
• Michelle Wallentin - Britze, Lillahagen nat LA, 5:a
v7
• Martina Wallentin - Törnblommesländan, Vetlanda nat LA 8:e + msvB 2:a
• Michelle Wallentin, Vetlanda nat LA, 15:e och 6:e
v6    
• Karin Alderin - Xantippa, Lillhagen reg, 1.10 o 1.20, 14:e o 20:e plac
• Elin Karlsson - Sealord H, Lillhagen reg hoppn 1.20 20:e plats
• Elin Karlsson har kommit med i Future Factory
v5   
• Frida Mårtensson - Desdemona, Hässleholm LA, 1:a
• Frida Mårtensson - Betty Boop, Hässleholm LA, 5:a
• Frida Mårtensson - The Minestral, Hässleholm LB, 2:a
• Jackie Georgsson - Owen Roe, Hässleholm LA, 1:a och 2:a
• Jackie Georgsson - Gelpenhof Daniel, Hässleholm LA, 3:a
• Martina Wallentin - Törnblommesländan, Billund Danmark Nat. MsvB, 2:a
v2    
• Jackie Georgsson - Owen Roe, Reg trettonspelen, 1:a
• Cornelia Georgsson - Gelpenhof Daniel, LA, 9:a

Uppdaterad: 12 SEP 2013 14:49

MELLANRUMSTEXT VIT

Loga kopiera

Ridskolan på VHF

 Ett stort tack till alla våra sponsorer, som du hittar här! 

 Vellinge_logga_oppettider

 

 VHF_fb-knapp 

Tama hästar har vilda instinkter
och att lära mer om hur hästar funkar
är ett säkert tips.

Det är också huvudbudskapet

i en ny folder som vänder sig till
alla som är nya på ridskolan.

Det kan vara elever, men också föräldrar, som behöver en första guide in i hästvärlden.

Läs mer genom att

klicka på bilden!

 

 

Har du frågor eller funderingar?
Kontakta oss på This is a mailto link


Synpunkter eller frågor
om vår hemsida?
Hör av dig till Webbmaster

 

 

Postadress:
Vellinge HSF - Ridsport
Olsgårdsgatan
23538 Vellinge

Kontakt:
Tel: 040-42 42 32
E-post: This is a mailto link

Se all info